موضوع: "بدون موضوع"

میلاد نور 

نوشته شده توسطحسینی واعظ

میلاد نور مبارک

اصلاح فرهنگ‌های نادرست جامعه؛ از نقش آفرینی های زنان عالمه ‌و باتقواست

نوشته شده توسطحسینی واعظ 13ام مهر, 1397

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران استان گلستان، «خانم سیده نفیسه حسینی واعظ» در مراسم افتتاحیه مدرسه علمیه فاطمه الزهراء(س) شهرستان کلاله گفت: واقعه کربلا یکی از عظیم‌ترین، بحرانی‌ترین و سخت ترین وقایعی بوده که در تاریخ اتفاق افتاد اما با وجود مصائب فراوان، ادامه روند نهضت کربلا به مدیری توانمند نیاز دارد تا به بهترین نحو؛ واقعیت‌های موجود، مسائل واقع شده بر دین اسلام و انحرافاتی که توسط حکام بر جامعه اسلامی اعمال شده بود را انجام دهد.
وی به نقش مدیریتی حضرت زینب(س) در واقعه عاشورا اشاره کرد و پیرامون مدیریت موفق بحران حضرت در کربلا اظهار کرد: اطاعت محض ایشان از مقام ولایی امام حسین(ع) و امام سجاد(ع) و استقامت، پایندی و اصرار در دستیابی به اهداف والای ترسیم شده برای نهضت کربلا از جمله آن موفقیت هاست.
حسینی واعظ توضیح داد: حضرت همه وقایع پیش آمده را فرصتی برای احیای سنت جدّشان پیامبر اکرم(ص) ‌دانسته و ذره‌ای از اهداف خویش عقب نشینی نکردند بلکه با وجود شدیدترین ضربات روحی و جسمی اما در کمال آرامش با وقایع برخورد نمودند تا آنجا که در برابر یزید در شام می‌فرمایند: «و ما رأیت الا جمیلا».
وی اجرای دقیق تمام فرامین و دستورات امام حسین و امام سجاد(علیهم السلام) وشجاعت در اظهار عقیده را از دیگر موفقیت های مدیریت بحران حضرت برشمرد.
مدیر نظارت و ساماندهی حوزه علمیه خواهران استان گلستان در بخش دیگری از سخنان خود، ضمن بیان اهمیت علم آموزی وتاکید بر آن، جهالت را نتیجه عدم حرکت در این مسیر دانست و گفت: هدف بعثت پیامبران نیز نجات انسان ها از جهالت است؛ تردیدی نیست که همه انسان ها اعم از زن مرد، باید در کسب علم و دانش کوشش نمایند زیرا پیامبران، معلمان بشریت اند و نجات بشر در گرو علم است.
حسینی واعظ ضمن استناد به آیات و روایاتی از معصومین(علیهم السلام) به هجرت برای فراگیری دانش اشاره کرد و اظهار داشت: به برکت انقلاب اسلامی، در شهرهای مختلف کشور فرصت تحصیل بانوان در مراکز علمی مهیا شده است.
وی ضمن گزارشی از وضعیت حوزه های علمیه خواهران، تأسیس حوزه علمیه خواهران در کشور را بر اساس نیازهای فرهنگی جامعه اسلامی معرفی کرد و وجود هزاران دانش آموخته در کشور را خروجی این مدارس دانست و ابراز کرد: تعداد کثیری از این افراد در مراکز آموزشی کشور و سایر نهادها مشغول خدمت گذاری هستند.
این استاد حوزه در اهمیت نقش بانوان در جامعه تشریح کرد: بانوان تاثیر بسزایی در تربیت جامعه دارند و علمای بزرگی همچون شهید مطهری و بهشتی(ره) در دامان زنان مؤمن و صالح تربیت یافته‌اند، زنان عالمه ‌و باتقوا می‌توانند برای اصلاح فرهنگ‌های نادرست جامعه نقش‌آفرینی نمایند.
حسینی واعظ حوزه های علمیه شیعی را میراث‌داران جاوید معارف الهی و پاسداران کیان دین اسلامی‌ خواند و اذعان کرد: در عصر کنونی، یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی، هویت دادن به زنان برای ایفای نقش در جامعه است که در این راستا وظایف حوزه‌های علمیه خواهران مانند دیگر نهادهای انقلاب اسلامی بسیار مهم و راهبردی است.
وی به فرمایشی از رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون اهمیت حوزه های علمیه اشاره کرد و افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بانوان ایرانی و حتی کشورهای شیعی با حضور در حوزه‌های علمیه خواهران که به برکت تلاش‌های امام خمینی(ره)‌ شکل گرفته است، در آستانه ایجاد یک دگرگونی فکری و اندیشه‌ای بزرگ هستند که این مسأله باید از سوی مسئولان و طلاب مدارس علمیه خواهران مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

✅ سرپرست حوزه علمیه خواهران استان گلستان: سلامت ظاهری و معنوی جامعه از نتایج توجه به سیره پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(علیهم السلام) است

نوشته شده توسطحسینی واعظ 4ام مرداد, 1397

«خانم سیده نفیسه حسینی واعظ» گفت: توجه به سیره انسان ساز پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(علیهم السلام) سلامت ظاهری و معنوی جامعه را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری-اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، «خانم سیده نفیسه حسینی واعظ» ضمن تبریک ایام پربرکت دهه کرامت و توجه به سیره اجتماعی امام رضا(ع)، به بیان شاخصه های رفتار صحیح اجتماعی از دیدگاه اسلام پرداخت و گفت: یکی از مهم ترین آن شاخصه ها، توجه به سیره انسان ساز پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(علیهم السلام) است که پیروی از آن بزرگواران، سلامت ظاهری و معنوی جامعه را به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان این که اسلام، آموزه های فردی، اخلاقی، اجتماعی و سیاسی را به همگان ارائه می دهد، خاطرنشان کرد: بسیاری از مبانی دین اسلام، ضمن تأکید بر حضور مؤثر در جامعه، رویکرد و راه کارهای خاصی را برای رفتارهای مطلوب اجتماعی دارد.

سرپرست حوزه علمیه خواهران استان گلستان در ادامه ضمن بیان معانی مختلف (کرامت) و اینکه کرامت به معنای بزرگواری است، به روایتی از امام علی(ع) اشاره کرد و گفت: حضرت فرمودند؛ «در حقیقت، کسی کرم و بخشندگی دارد که هوای نفس خود را مهار کند و به نفسش بخل بورزد».

حسینی واعظ با بیان این مطلب که حضرات معصومین(علیهم السلام) به عنوان امامان کریم، نخستین کرامت کنندگان اند، به چرایی تقارن دهه کرامت با ایام ولادت امام رضا(ع) پرداخت و گفت: همه ائمه اهل بیت(علیهم السلام) تجلی گاه اسماء الهی هستند.

وی پیرامون رضایتمندی الهی ائمه معصومین(علیهم السلام) ابراز داشت: صفت «رضا» تنها به امام هشتم(ع) اختصاص ندارد بلکه همه ائمه(علیهم السلام) به رضای الهی راضی هستند اما تجلی خاص این رضایت در زندگانی آن حضرت(ع) می باشد.

مدیر نظارت و ساماندهی حوزه علمیه خواهران استان گلستان ضمن اشاره به سیره فردی-اجتماعی امام رضا(ع) اظهار کرد: منشأ کمال الهی حضرت(ع)، ارتباط با خداوند و دست یابی به فضیلت های انسانی بوده است، همچنین ایشان بر این باور بودند که انسان ها، بندگان خدا هستند و ملاک برتری افراد بر یکدیگر؛ نه رنگ، نژاد، سرمایه و جایگاه اجتماعی بلکه ارتباط با خداوند است.

حسینی واعظ در راستای کرامت انسانی افراد اذعان کرد: اقتضای کرامت انسانی این است که امتیاز قائل شدن برای مردم نباید بر اساس موقعیت اجتماعی شان باشد. از این رو، هیچ گاه امام رضا(ع) به غلامان و بردگان خود به نیکی سخن می گفت و همه غلامان و خادمان را بر سر یک سفره می نشانید.

وی با بیان این که مطابق سیره امام رضا(ع) و سایر ائمه معصومین(علیهم السلام)؛ انسان ها از نظر حقوق جامعه و رعایت شرف انسانی، نسبت به هم برتری ندارند، ادامه داد: امام رضا(ع) نسبت به پیروان ادیان و فِرَق مختلف کرامت انسانی را رعایت کرده و با آنان رفتاری مبتنی بر انصاف، انسانیت و مهرورزی داشتند.

این استاد حوزه ایمان، موضع گیری در شرایط مشابه و مودت اهل بیت(علیهم السلام) را به عنوان نتایج تبعیت و الگو برداری از سیره اهل بیت علیهم السلام برشمرد.

@golestan_hozeh

مدیر حوزه های علمیه خواهران استان گلستان: حجاب باعث صیانت تعادل روانی جامعه و ضامن سلامت و تحکیم بنیاد خانواده است

نوشته شده توسطحسینی واعظ 4ام مرداد, 1397

ه گزارش پایگاه خبری_اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، مدرسه علمیه عالی الزهرا(س) گرگان نشستی تربیتی با موضوع «نقش حجاب در حفظ نشاط عاطفی و روانی در چارچوب خانواده» را با حضور اساتید، کادر و مبلغین این مدرسه برگزار کرد.
در این مراسم، خانم سیده نفیسه حسینی واعظ با اشاره به علل رواج بی حجابی در ایران، یکی از علل بوجود آمدن استقلال فکری و عملی انسان ها را دین و مذهب دانست و افزود: دین، انسان ها را از بیهوده زیستن باز داشته، سد خلل ناپذیری در برابر نفوذ استعمار و فرهنگ غرب خواهد بود.
وی با بیان این که استعمار غرب برای دست یابی به اهداف شوم خود و براندازی مذهب اسلام به عنوان یک مکتب سازنده ضد استعماری تلاش های بسیاری کرده است، اظهار داشت: استعمار غرب برای نیل به مقصود خود، به جداسازی مردم مسلمان از محتوای ناب اسلام با مذهب سازی های گوناگون و نیز جایگزین نمودن فرهنگ منحط غرب به جای فرهنگ اسلام پرداخت.
سرپرست حوزه علمیه خواهران استان گلستان ابراز کرد: استعمارگران برای رواج فرهنگ غرب در آسیا سه عنصر فرومایه را مامور نمودند تا به اسلام زدایی بپردازند که از جمله آنان رضاخان بود؛ وی با حمایت انگلیس در ایران بر سر کار آمد و علاوه بر جنایات بسیار زیاد در ایران، در هفدهم دی ماه سال 1314 شمسی، کشف حجاب اجباری را اعلام نمود.
حسینی واعظ در ادامه با استناد به آیه 59 سوره احزاب خاطرنشان کرد: با توجه به آیه مذکور، فلسفه حجاب محفوظ ماندن زنان از تهاجمات و تهدیدهای فرارویِ آنان است؛ لذا با حفظ حجاب زمینه بی حرمتی زنان از بین خواهد رفت.
وی ضمن بیان آثار بسیار زیاد رعایت حجاب در جامعه، آثار بی حجابی را برشمرد که رونق گرفتن چشم چرانی و هوس بازی، توسعه فساد و فحشا، سوء قصد و تجاوز به عنف، پیدایش امراض روانی و مقاربتی، خودکشی و فرار از خانه، بالا رفتن آمار طلاق و تضعیف روابط خانوادگی و غیره از آن جمله است.
مدیر نظارت و ساماندهی گلستان با استناد به آیاتی از قرآن در خصوص مسئله عفاف و حجاب و شیوه صحیح امر به معروف و نهی از منکر، گفت: اهمیت حجاب و پوشش در اسلام به این دلیل است که نظام خانواده از گسستگی حفظ شده و اعضای آن از خطرات و آسیب های روانی مصون بمانند، تمام استعدادها و قدرت تاثیر فوق العاده ای که یک زن می تواند در رشد و تعالی جامعه انسان داشته باشد، در سایه خانه و خانواده شکوفا می شود.
حسینی واعظ با بیان این که حجاب باعث صیانت تعادل روانی جامعه و ضامن سلامت و تحکیم بنیاد خانواده است، اذعان داشت: رسیدن به قله رفیع انسانیت و دست یافتن به اهداف والای انسانی در گرو مجهز بودن به لوازمی است که از جمله آن حجاب است، حجاب به عنوان یک وسیله دفاعی مفهوم واقعی خود را یافته و به مثابه یک پدیده موثر در تامین سلامت خانواده جلوه گر می شود.

سرپرست مدیریت حوزه علمیه خواهران استان گلستان، به همراه کارکنان «خانم» این مدیریت، با «آیت الله سیدکاظم نورمفیدی» نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان دیدار کردند.

نوشته شده توسطحسینی واعظ 29ام تیر, 1397
سرپرست مدیریت حوزه علمیه خواهران استان گلستان، به همراه کارکنان «خانم» این مدیریت، با «آیت الله سیدکاظم نورمفیدی» نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان دیدار کردند.

گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از گرگان، «خانم سیده نفیسه حسینی واعظ» سرپرست مدیریت حوزه علمیه خواهران استان گلستان، به همراه کارکنان «خانم» این مدیریت، با «آیت الله سیدکاظم نورمفیدی» نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان دیدار کردند.

در این دیدار، آیت الله نورمفیدی ضمن بیان توصیه هایی، گفت: برای انجام این کار بسیار مهم باید از خداوند طلب کمک کرد تا در حوزه های علمیه شاگردانی تربیت شوند که به نفع اسلام، جامعه و بانوان قدم بردارند.

وی با تاکید بر این که در انجام فعالیت ها هدف خود را مشخص نمایید، افزود: اگر انسان در راستای دستیابی به هدف تلاش کند، در انجام کارها بسیار راهگشا و موثر است.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با یادآوری اهداف تاسیس حوزه، بیان کرد: با این اوضاع و احوال دنیا که علیه اسلام، روحانیت و مخصوصا مسائل زنان زیاد حرف هایی زده می شود، باید هدف را بالاتر دید.

آیت الله نورمفیدی با بیان این که هدف عالی، در برنامه و کار اثرگذار است گرچه انسان به آن هدف نرسد، ادامه داد: البته ما تا حدی به این هدف رسیده ایم. گاهی که نتایج تحقیقات خانم ها در حوزه را می شنویم یا می بینیم که قدرت استنباط و تفقه پیدا کرده اند، خدا را شاکرم که به اهداف خود رسیدیم یا از آن دور نیستیم.

وی با تاکید بر اولویت کیفیت در حوزه ها بر کمیت، اظهار کرد: اگر یک مطهری تربیت کنیم بهتر از صد هزار انسان کم اثر است؛ طلاب در حوزه های علمیه باید بتوانند اهل تدبر، تفکر و استنباط شوند و در مقابل حملات دشمنان از حریم دین، خدا و پیغمبر(ص) دفاع کنند.

امام جمعه گرگان با تاکید مجدد بر گم نکردن هدف و پرهیز از تربیت صِرف بانوان روضه خوان، گفت: گاهی در ذهن عده ای است که خانم ها تنها بتوانند روضه بخوانند؛ این همه امکانات برای یک روضه باشد؟! اگر این هدف باشد، خیلی سطح پایین می آید، اما اگر هدف عالی و بزرگ باشد، بسیار اثرگذار است.

آیت الله نورمفیدی در ادامه با تاکید بر این که بین افراد مجموعه تفاهم باشد، افزود: اگر در میان افراد یک مجموعه هماهنگی باشد، موفقیت هم هست، اما اگر هماهنگی نباشد، مسلّما موفقیت هم به همراه ندارد. یک موضع واحد داشته باشید تا بگویند خانم ها در خیلی جاها می توانند مدیریت کنند. پس، مدیریت شایسته ای را از خود نشان دهید.

وی با اشاره به لزوم گفتگو میان افراد یک مجموعه، ابراز نمود: آنچه را که به صلاح حوزه هاست، تصمیم بگیرید و از تصمیمات جمعی نیز دفاع کنید، وقتی بر چیزی برنامه ریزی می شود از آن حمایت و دفاع کنید.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری با توصیه بر این که حوزه ها را به یک چشم و از نگاه شورای حوزه های علمیه خواهران ببینید، توصیه نمود: برای انجام امورات، معیار و ملاک بگذارید، اگر معیار «من عند نفسی» باشد، افراد حق اعتراض دارند.

آیت الله نورمفیدی در پایان با اشاره به راهنمایی افراد به جهت دادن به سوی هدف ها، بر ایجاد رابطه خوب و نزدیک با حوزه ها و مسئولین آنها، نظم و برنامه و توجه به درس و بحث توصیه کرد.

سیده نفیسه حسینی واعظ» به عنوان اولین «خانم» مدیر استانی حوزه های خواهران، سکان هدایت حوزه خواهران استان گلستان را در دست گرفت و جانشین حجت الاسلام والمسلمین وردانی شد.

نوشته شده توسطحسینی واعظ 29ام تیر, 1397
سیده نفیسه حسینی واعظ» به عنوان اولین «خانم» مدیر استانی حوزه های خواهران، سکان هدایت حوزه خواهران استان گلستان را در دست گرفت و جانشین حجت الاسلام والمسلمین وردانی شد.

خانم سیده نفیسه حسینی واعظ، سرپرست جدید مدیریت حوزه علمیه خواهران استان گلستان که به عنوان اولین «خانم» مدیر استانی، سکان هدایت حوزه خواهران استان را در دست گرفت، در مراسم تکریم و معارفه مدیر حوزه خواهران استان، پیرامون نقش کلیدی بانوان در هدایت جامعه، بیان کرد: بعد از انقلاب اسلامی به همت معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) و در ادامه به یاری مقام معظم رهبری، برای بانوان فرصتی جهت بهره بردن از مکتب اهل بیت(ع) ایجاد شد تا جامعه نسوان را با اسلام راستین آشنا نمایند.

وی خاطرنشان کرد: بحمدلله استان گلستان دارای مدارس علمیه خواهران در سطوح مختلف می باشد، قریب به 1500 طلبه جاری و 1400 فارغ التحصیل دارد که از این میان 900 مبلغه ثمره مدارس علمیه خواهران در استان بوده است.

سرپرست جدید مدیریت حوزه علمیه خواهران استان گلستان ادامه داد: فارغ التحصیلان مدارس علمیه استان، در مراکز علمی و دانشگاهی، آموزش و پرورش، نهاد های انقلابی و … به فعالیت، تبلیغ و ترویج ندای قرآن و اهل بیت(ع) مشغول هستند.

حسینی واعظ با اذعان به این که امروزه مرزهای اعتقادی دین به شدت مورد حمله قرار گرفته است، خطاب به حضار تاکید کرد: مدیران و مسئولین محترم مدارس علمیه، بیش از پیش با تربیت نیروهای عالم، باتقوا و متخصص جهت دفاع از مرزهای اعتقادی تلاش نمایند.

وی افزود: با دقت در مسیر پیش روی خود، متوجه خواهیم شد که برای رسیدن به هدف اصلی که همان تربیت نسل مهذب است، راه زیادی باقی هست و نیاز به تلاش دوچندان دارد.

سرپرست جدید مدیریت حوزه علمیه خواهران استان گلستان با بیان این که مدیران سنگربانان خستگی ناپذیر خط مقدم دین هستند، اظهار کرد: با توجه به این که امروزه دشمنان دین برای استحاله فرهنگی با همه توان فعالیت می نمایند، نیازمند توجه به امر آموزش و تربیت اساتید عالمه و باتقوا، توجه به امر پژوهش و تربیت مبلغ کارآمد که بتوانند به زبان روز با نسل جوان سخن بگویند؛ هستیم.

حسینی واعظ در پایان سخنان خود گفت: امیدوارم با یاری و تلاش همه مدیران محترم و همکاران خدوم بنده در مدیریت استان جهت رسیدن به جامعه آرمانیِ مدنظر، تلاش نموده و در امر نزدیک تر شدن فرج حضرت ولی عصر(عج) قدم مثبتی برداشته و از شفاعت قرآن و اهل بیت(ع) بهره مند گردیم.

انتهای پیام